دسته‌بندی نشده

انویدیا فناوری DLSS 3 را با وعده افزایش 4 برابری توان معرفی کرد

how-nvidia-dlss-3-works-scaled-1-910x600

انویدیا فناوری DLSS 3 را با وعده افزایش 4 برابری توان معرفی کرد

انویدیا در نسل جدید معماری کارت گرافیک‌های خود از فناوری DLSS 3 رونمایی کرده که مدعی است توان را 4 برابری می‌کند.

انویدیا در مراسم امشب خود از دو کارت گرافیک جدید RTX 4090 و RTX 4080 رونمایی کرد و اظهار داشت که نسل جدید پردازشگرهای این شرکت از فناوری DLSS 3 بهره می‌برند. این فناوری که روی معماری Ada Lovelace عرضه می‌شود، وعده افزایش 4 برابری قدرت را می‌دهد.

مهندسان انویدیا برای ساخت DLSS 3 به سراغ DLSS Super Resolution رفتند و قابلیتی را به آن اضافه کردند که Optical Multi Frame Generation نام دارد. خود این قابلیت مبتنی بر شتاب‌دهنده Optical Flow به وجود آمده که بخشی از معماری Ada است.

DLSS 3 انویدیا چگونه کار می‌کند؟

این شتاب‌دهنده دو فریم متوالی را از یک بازی تحلیل کرده و جزئیات پیکسل‌های آن از جمله ذرات، بازتاب‌ها، نورپردازی‌ها و سایه‌ها را ثبت می‌کند. به‌علاوه، DLSS 3 اطلاعات مرسوم موتور بازی‌ها مثل وکتورهای حرکتی را در نظر می‌گیرند. سپس شبکه رمزگذاری خودکار DLSS Frame Generation که با هوش مصنوعی کار می‌کند، تصمیم می‌گیرد که چگونه از هر کدام از این چهار ورودی (فریم قبلی و بعدی، میدان جریان اپتیکال و وکتورهای حرکتی) استفاده کند تا به بهترین شکل فریم‌های میانی را بسازد.

انویدیا مدعی است که سیستم DLSS 3 می‌تواند 3/4 فریم اول را با DLSS Super Resolution و فریم کامل دوم را با کمک فناوری DLSS Frame Generation بازسازی کند. پس DLSS 3 در مجموع می‌تواند 7/8 دو فریم را بسازد و به همین خاطر چنین پیشرفت قابل توجهی از نظر توان داشته است.​

 

منبع:

دیجیاتو

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *